Dzisiaj jest Piątek. 24 lutego 2017. Imieniny obchodzą Bogurad, Bogusz, Boguta, Bohusz, Lucjusz, Maciej, Piotr. Do końca roku zostało 311 dni.

Nowy numer konta bankowego UG Siemkowice

BS Warta O/Siemkowice - 69 9270 1029 0200 0794 2002 0190

8040 razy czytano artykul

Staraniami Rady Sołeckiej i Wójta Gminy Przy ul. 18 stycznia w Siemkowicach trwają prace przy ogrodzeniu na placu po starym przedszkolu. Uchwalony i zaakceptowany przez mieszkańców na zebraniu wiejskim plan budowy placu targowego w Siemkowicach pełnić będzie dwie funkcje placu targowego oraz parkingu dla samochodów.

"Poznaj swojego sąsiada"

Wystawa pokazująca co najciekawsze w gminie Siemkowice znajduje się w  Powiatowym Domu Kultury w Działoszynie
Z a p r a s z a m y
Wystawę można oglądać do 25 maja br. od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia
POK-u.

prezentacja -PDF

Relacja z otwarcia
16 kwietnia br. w Powiatowym Ośrodku Kultury z/s w Działoszynie rozpoczął się cykl spotkań zatytułowany "Poznaj swojego sąsiada". Celem projektu jest prezentacja walorów przyrodniczo - turystycznych i dorobku kulturalnego poszczególnych gmin powiatu pajęczańskiego. Gmina Siemkowice zaprezentowała się jako pierwsza.

"Każde środowisko wiejskie, miejskie tworzy swoją małą ojczyznę"

Nasza gmina oprócz walorów przyrodniczych oraz obiektów zabytkowych kontynuuje tradycje przodków, tworzących swą małą historię dnia dzisiejszego. To ludzie tworzą zmiany. Ich wrażliwość na piękno, ich poszanowanie przyrody, te i inne cechy można zauważyć u naszych mieszkańców.
(...)" - tymi słowami wszystkich zebranych powitała wójt gminy pani Zofia Kotynia.

Następnie głos zabrała - pracownica urzędu gminy ds. kultury. Pani Jadwiga Freus przy pomocy prezentacji multimedialnej zapoznała zebraną publiczność z architekturą, zabytkami, atrakcjami turystycznymi, walorami przyrodniczymi oraz z kulturą gminy. Prezentacja została przygotowana we współpracy z Arkadiuszem Brzezowskim, informatykiem pracującym w  UG w Siemkowicach.
Niezwykły charakter gminy Siemkowice został oddany przez program artystyczny, przygotowany przez działających na terenie gminy ludzi kultury i muzyki. Jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Stanisława Rysia. Mimo młodego składu osobowego orkiestra zaprezentowała wysoki poziom artystyczny, za co została przez publiczność nagrodzona entuzjastycznym aplauzem. Gminę Siemkowice reprezentował też chór szkolny prowadzony przez Andrzeja Freusa, nauczyciela muzyki. Oczywiście nie mogło braknąć chluby gminy - ludowego zespołu śpiewaczego "Lipniczanie", który wesołymi i skocznymi melodiami ludowymi zachęcił do wspólnego śpiewania.
Podczas prezentacji gminy Siemkowice otwarto również wystawę poświęconą tej gminie.

Przygotowana wystawa obejmuje zdjęcia obrazujące architekturę i walory przyrodnicze gminy, życie mieszkańców na przełomie wieków, a także rękodzieło lokalnych twórców ludowych (rzeźby, drobne robótki ręczne, obrazki wykonane haftem krzyżykowym, papierowe ozdoby). Wśród zgromadzonych eksponatów dużą uwagę przykuwają dwa obrazy wyklejane ziarnami, przedstawiające Jana Pawła II i Matkę Boską. Na wystawie znalazły się również eksponaty z prywatnej Izby Wiejskiej im. Marii Marchewkowej, prezentujące sprzęty domowe, stanowiące wyposażenie tradycyjnej izby chłopskiej z XIX/XX wieku. Po obejrzeniu wystawy reprezentanci gminy Siemkowice zaprosili na degustację tradycyjnych potraw przygotowanych przez Panią sołtys Jolantę Ryś wspólnie z kobietami z Rady Sołeckiej z Siemkowic. Na bogato zastawionym stole znalazła się chrzanówka wielkanocna, jej niepowtarzalny smak zachwycił zebranych. Liczymy że Chrzanówka Wielkanocna znajdzie się na liście potraw regionalnych z naszej gminy tak jak robiony domowym sposobem chrzan tarty. Chrzan znad Środkowej Warty, który to decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi został w 2007r. wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Produkowany przez "F.H.U. Cieśla" chrzan tarty w słoiczkach został w 2005r. nagrodzony "Złotą Perłą" podczas Międzynarodowych Targów Rolniczych Polagra Farm. Swoją obecnością na uroczystości otwarcia wystawy zaszczycili nas przedstawiciele władz gminnych i powiatowych:

Starosta Powiatu Pajęczańskiego Jan Ryś, wójt gminy Kiełczygłów Kazimierz Jędrzejski, wiceprzewodniczący rady powiatu Tomasz Borgul, członek zarządu powiatu Tadeusz Ślusarek, radni rady gminy w Siemkowicach z przewodniczącym Waldemarem Moryniem, dyrektorzy szkół, sołtysi oraz delegacje z pozostałych gmin powiatu.

W Powiatowym Domu Kultury w Pałacu Męcińskich w Działoszynie Odbyło się podsumowanie osiągnięć działaczy powiatu pajęczańskiego w dziedzinie kultury i sportu. Wyróżnienia za osiągnięcia kulturalne wręczał starosta Jan Ryś wraz z przewodniczącym powiatu Henrykiem Mszycą, sportowcom natomiast - Jacek Lewera wice starosta oraz Tomasz Borgul, wiceprzewodniczący rady powiatu. Nagrodzeni odbierali statuetki puchary oraz listy gratulacyjne.

Imprezę uatrakcyjniły zespoły artystyczne działające przy POK między innymi zespół śpiewaczy LIPNICZANIE. Z naszej gminy za działania na rzecz kultury wyróżnieni zostali: Pan Stanisław Ryś- kapelmistrz Orkiestry Detej w Siemkowicach , Pani Renata Nagieł- czlonek Zarządu TPD Koła Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych, Pan Stefan Łakomy - kronikarz , Zespół śpiewaczy Lipniczanie, Pan Andrzej Freus nauczyciel muzyki w SP w Siemkowicach. Za osiągnięcia sportowe indywidualne wyróżnienie otrzymał Pan Arkadiusz Baśka nauczyciel wychowania fizycznego, Natomiast dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Siemkowicach odebrała puchar za całokształt osiągnięć sportowych w swojej szkole. W uroczystościach uczestniczyła Pani Wójt Zofia Kotynia, która na zakończane pogratulowała nagrodzonym, działaczom z naszej gminy.

Publiczne Gimnazjum w Siemkowicach