Dzisiaj jest Niedziela. 26 marca 2017. Imieniny obchodzą Emanuel, Manuela, Feliks, Larysa, Nikifor, Teodor, Tworzymir. Do końca roku zostało 281 dni.

Nowy numer konta bankowego UG Siemkowice

BS Warta O/Siemkowice - 69 9270 1029 0200 0794 2002 0190

Aby kąpiel i pływanie były bezpieczne

1958 razy czytano artykul

wtorek, 28 czerwca 2016

Bezpieczeństwo kąpieli w akwenach wodnych.

Do jednych z największych letnich atrakcji należy spędzanie wolnego czasu nad wodą. Jednak co roku mimo prowadzonych działań profilaktycznych przez podmioty zajmujące się tematyką bezpieczeństwa dochodzi do utonięć. Bardzo wiele osób w ogóle nie potrafi pływać, niska jest również nasza wiedza o zachowaniu się w środowisku wodnym.

Należy nadmienić, że na terenie gminy Siemkowice brak jest bezpiecznych strzeżonych kąpielisk i miejsc przeznaczonych do kąpieli. W związku z powyższym, wszystkie akweny w tym  zbiorniki wodne w pobliżu dworku w Siemkowicach jak również rzeka Warta stanowią miejsca niebezpieczne dla wszystkich  uczestników letniego wypoczynku.

Analizując przyczyny, miejsca i okoliczności wypadków osób kąpiących się, można stwierdzić, że znaczna część utonięć spowodowana jest kąpielą w miejscach niedozwolonych, zbytnią pewnością siebie, brawurowymi popisami a także pływaniem po spożyciu alkoholu, dlatego też wiele wypadków na wodzie ma miejsce z powodu:

• braku wymaganych atestów sprzętu pływającego stwierdzających ich przydatność do eksploatacji  i  korzystania z niego bez wymaganych uprawnień
  • korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki.

Wypoczywając nad wodą zachowaj rozsądek i umiar podczas kąpieli !!!

Pamiętaj:

• do kąpieli wybieraj zawsze miejsca bezpieczne odpowiednio oznakowane najlepiej pod okiem ratownika,  unikaj  miejsc  niestrzeżonych,
  • powoli wchodź do wody, aby przez nagłą różnicę temperatur nie doprowadzić do skurczu serca.

Nie wchodź do wody gdy:

• jesteś bezpośrednio po jedzeniu (odczekaj przynajmniej pół godziny),
  • jesteś zmęczony i głodny,
  • piłeś alkohol,
  • jesteś rozgrzany lub spocony,
  • temperatura wody wynosi poniżej 15 stopni,
  • jest duża fala,
  • w wodzie występują wiry,
  • dno akwenu jest zanieczyszczone.

Nie skacz do wody gdy:

• nie znasz głębokości,
  • nie wiesz co się w niej znajduje,
  • jesteś rozgrzany (wstrząs termiczny),
  • w wodzie jest dużo pływających (kolizja).

Ponadto:

Jeśli znajdziesz się w pobliżu tonącego i nie ma tam ratownika, pomóż mu natychmiast. Bardzo często w takim przypadku od Twojej reakcji i udzielenia mu pierwszej pomocy zależy jego życie.

Jeżeli człowiek oddycha, jednak w jego drogach oddechowych zgromadziło się sporo wody powinniśmy je udrożnić:

• należy wtedy odchylić głowę niżej, niż znajduje się jego tułów.
  • jeśli w ustach ma wodne zielsko, powinniśmy je usunąć, aby nie spowodowało uduszenia cuconego człowieka.
  • ważne jest także aby nie udławił się własnym językiem. Odchylmy więc jego głowę i unieśmy żuchwę do góry.
  • jeżeli nie wyczuwamy u  niego pulsu, konieczna jest natychmiastowa reanimacja i zastosowanie sztucznego oddychania.
  • najskuteczniejszą metodą jest sztuczne oddychanie "usta–usta". Należy więc głowę ratowanego odchylić do tyłu, zatkać palcami jego nos i  po wykonaniu głębokiego wdechu własnymi ustami wdmuchiwać powietrze do ust ratowanego. Unoszenie się ściany klatki piersiowej ratowanego świadczy o  skuteczności sztucznego oddechu. Następnym krokiem jest uciskanie klatki piersiowej na przemian z oddychaniem. Ucisk wywiera się pionowo w dół. Łokcie osoby ratującej powinny być wyprostowane. Cykl składa się z 2 wdechów i 30 ucisków. W ten sposób udzielona pomoc, do czasu przyjazdu lekarza, zwiększa szansę na uratowanie czyjegoś życia.

(Zamieszczone informacje opracowano na podstawie materiałów WOPR )

Publiczne Gimnazjum w Siemkowicach