Dzisiaj jest Piątek. 7 maja 2021. Imieniny obchodzą Benedykt, Bogumir, Domicela, Flawia, Florian, Gizela, Gustawa, Ludmiła, Ludomiła, Sawa, Wincenta. Do końca roku zostało 239 dni.
Produkcja rolna bez pozostałości środków ochrony roślin
piątek, 30 kwietnia 2021
W związku z występującymi nieprawidłowościami w stosowaniu środków ochrony roślin związanymi z pozostałościami substancji aktywnych w próbach płodów rolnych w ilościach przekraczających najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) lub niedopuszczonymi do stosowania w danej uprawie, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że w celu uniknięcia w/w nieprawidłowości należy:
  1. Stosować środki ochrony roślin zgodnie z zapisami etykiety z uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin. etykiety znajdują się na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi www.minrol.gov.pl w zakładce informacje branżowe / produkcja roślinna / ochrona roślin / pozostałe informacje na temat środków ochrony roślin.
  2. Stosować środki ochrony roślin, które posiadają zezwolenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi. rejestr środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania znajduje się na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi www.minrol.gov.pl w zakładce informacje branżowe / produkcja roślinna / ochrona roślin / pozostałe informacje na temat środków ochrony roślin.
  3. Kupować środki ochrony roślin tylko w legalnych miejscach. adresy sklepów w których można kupić środki ochrony roślin znajdują na stronie internetowej wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa w łodzi www.piorin.gov.pl/lodz w zakładce rejestry i ewidencje.
  4. Przestrzegać okresu karencji (okres między ostatnim zastosowaniem środka a konsumpcją danego produktu roślinnego).
  5. Wykonywać zabiegi ochrony roślin sprawnym technicznie i skalibrowanym sprzętem. adresy stacji kontroli opryskiwaczy znajdują na stronie internetowej wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa w łodzi www.piorin.gov.pl/lodz w zakładce rejestry i ewidencje.
  6. zabiegi z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych wykonywać po ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin lub integrowanej produkcji.

OCHRONA PSZCZÓŁ I INNYCH OWADÓW ZAPYLAJĄCYCH

1. Zachowuj podczas zabiegu odpowiednie odległości od pasiek – 20 m