Dzisiaj jest Niedziela. 19 września 2021. Imieniny obchodzą Alfons, Alfonsyna, January, Konstancja, Sydonia, Teodor, Więcemir. Do końca roku zostało 104 dni.
„HANDEL LUDŹMI”
Autor: KPP Pajęczno   
poniedziałek, 28 czerwca 2021

Wakacje to dla wielu nie tylko czas odpoczynku, ale również wyjazdów za granicę do pracy. To również często czas podejmowania decyzji o wyjeździe na stałe. Taki wyjazd może być szansą na zmianę swojego życia na lepsze, ale wiąże się również z różnymi zagrożeniami.

 

Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. To przestępstwo polegające na odebraniu wolności tym, którzy padają jego ofiarą i wykorzystaniu ich w celu osiągnięcia korzyści. Ludzie w trudnym położeniu, słabo wykształceni, bezrobotni, nie mający wystarczających środków do życia, a także wszyscy ci, którzy planują wyjazd do pracy za granicę są szczególnie narażeni na próbę zwerbowania ich przez grupy przestępcze trudniące się handlem ludźmi.

Jeżeli planujesz taki wyjazd, po to żeby dorobić w czasie wakacji albo żeby wyprowadzić się na stałe i rozpocząć nowe życie pamiętaj, że możesz zetknąć się z niebezpieczeństwem. Przestępcy mogą próbować Cię wykorzystać.

Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, żeby zwerbować swoje ofiary.

Atrakcyjne oferty pracy zamieszczają w internecie, w gazetach z ogłoszeniami, często też przekazują je osobom poszukującym pracy bezpośrednio, np. w urzędach pracy.

Kiedy ogłoszenie o prace może być oszustwem?

Zarobki

Jeżeli ktoś proponuje zarobki wyższe niż inni pracodawcy, odpowiadając na ogłoszenie sprawdź jakie są średnie stawki wynagrodzenia na podobnych stanowiskach.

Kwalifikacje

Jeżeli ktoś proponuje dobrze płatną pracę i nie wymaga żadnych kwalifikacji ani doświadczenia możesz sprawdzić jakie umiejętności wymagane są w podobnej pracy.

Znajomość języka

Jeżeli ktoś proponuje pracę za granicą i nie wymaga nawet najbardziej podstawowej znajomości języka kraju w którym praca ma być wykonywana, to odpowiadając zachowaj ostrożność.
Sprawcy mogą również posługiwać się portalami społecznościowymi np. Facebookiem, albo przesyłać swoje oferty pocztą elektroniczną. Uważaj na ogłoszenia, które są do Ciebie idealnie dopasowane.

Sprawcy mogą również posługiwać się portalami społecznościowymi np. Facebookiem, albo przesyłać swoje oferty pocztą elektroniczną. Uważaj na ogłoszenia, które są do Ciebie idealnie dopasowane.

Nie musisz narażać się na niebezpieczeństwo.
Zobacz co może pomóc Ci uniknąć groźnych sytuacji.

Znajdź jak najwięcej informacji

Zawsze spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o pracodawcy, agencji pracy lub o osobach publikujących interesujące Cię ogłoszenie albo przedstawiających Ci atrakcyjną propozycję.

Spróbuj wyszukać opinie w Internecie. Jeśli możesz, poproś kogoś kto zna język kraju do którego jedziesz.

Jeżeli planujesz skorzystać z agencji pośrednictwa pracy sprawdź, czy agencja ta działa legalnie. Listę zarejestrowanych agencji zatrudnienia znajdziesz tutaj:http://www.kraz.praca.gov.pl/Strona-Glowna.aspx

Zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Pozytywne opinie mogą być dodawane przez sprawców, bardzo atrakcyjna oferta, która świetnie do Ciebie pasuje, może być podstępem, a bardzo dobre warunki pracy mogą zmienić się już na miejscu.

Umów się na kontakty z bliskimi

Umów się z rodziną lub bliską Ci osobą na regularne kontakty i poproś o zawiadomienie policji, w przypadku dłuższego braku kontaktu.

Przygotuj się do wyjazdu

Jeśli możesz, to zeskanuj swój paszport lub dokument tożsamości i wyślij na swoją skrzynkę poczty elektronicznej. W przypadku utraty dokumentów, dostęp do kopii może ułatwić i przyspieszyć wiele formalności.

Sprawdź gdzie możesz uzyskać pomoc w kraju do którego jedziesz. Zapisz adresy i numery telefonów organizacji udzielających pomocy i polskiego konsulatu na kartce, którą można mieć zawsze przy sobie. Pamiętaj też, że wszędzie w UE możesz skorzystać z numeru alarmowego 112.

Jeżeli to możliwe, to zabierz ze sobą pieniądze, które wystarczą na powrót.

PAMIETAJ!

Jeżeli po przyjeździe do pracy za granicę okaże się, że twój nowy pracodawca nie wypłaca Ci wy-nagrodzenia, odbiera Ci dokumenty, nie pozwala Ci odejść, zmusza Cię do pracy ponad siły, w bardzo złych warunkach...

Jeżeli ktoś zmuszał Cię do popełnienia drobnych przestępstw, takich jak kradzieże sklepowe, uprawa marihuany, wyłudzanie kredytów lub świadczeń socjalnych, posługiwanie się nielegalnymi dokumentami...

...możesz otrzymać profesjonalną pomoc.

Nawet jeżeli wcześniej zgodziłaś/eś się na dany rodzaj pracy, wiedziałaś/eś, że będziesz pracować w seks-biznesie, pracujesz na czarno, lub przebywasz w nowym kraju nielegalnie, to nikt nie ma prawa Cię wykorzystywać.

Jeżeli twojemu zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo, jesteś ofiarą szantażu lub gróźb – nie czekaj! Natychmiast skontaktuj się z policją, odpowiednią organizacją lub polskim konsulatem i opowiedz swoją historię.

W Polsce pomocy ofiarom handlu ludźmi udziela Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi. Podobne placówki działają w większości krajów Europy. Pomocy udzieli Ci również policja. Za granicą korzystaj z numeru alarmowego 112.

Materiał przygotowany przez MSW w ramach realizacji Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi.

 
 

Polecane Strony


GOPS Siemkowice


Siemkowice z lotu ptaka


Gospodarka Łowiecka


Pomoc w zarządzaniu mikro firmą


Program Aktywny Samorząd


Szkoła Podstawowa w Radoszewicach

Szkoła Podstawowa w Radoszewicach


Szkoła Podstawowa w Lipniku


Koło Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów