Dzisiaj jest Czwartek. 22 października 2020. Imieniny obchodzą Abercjusz, Filip, Halka, Kordula, Kordelia, Przybysława, Sewer. Do końca roku zostało 71 dni.
Błąd
  • JFolder::files: Ścieżka nie prowadzi do katalogu:
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/biesiada_dozynki2012,crop=1,crop_factor=25
Ludowa Biesiada Sołecka w Gminie Siemkowice

W godzinach popołudniowych mieszkańcy zgromadzili się na placu przy Remizie OSP w Siemkowicach by wspólnie uczestniczyć w 'LUDOWEJ BIESIADZIE SOŁECKIEJ' która w swojej formie przypomniała dawną tradycję obchodów Święta Plonów. W  programie biesiady odbył się przemarsz korowodu biesiadnego ulicami Siemkowic przy dźwiękach Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Pana Stanisława Rysia. W korowodzie uczestniczyła młodzież szkolna, zespół śpiewaczy 'Lipniczanie', sołtysi, radni, władze gminne na czele z Wójtem Gminy Zofią Kotynia oraz władze powiatowe z Starostą Pajęczańskim Panem Janem Rysiem. Oficjalnego otwarcia i zaproszenia wszystkich do wspólnego biesiadowania dokonała Pani Wójt Zofia Kotynia wraz z najstarszym stażem sołtysem wsi Mokre, Panem Kazimierzem Górą, pełniącym tę funkcje od 32 lat. Po oficjalnym otwarciu wystąpił zespól śpiewaczy ,,Lipniczanie”, który swoim występem przypomniał stare piosenki ludowe. W programie całodziennej niedzielnej imprezy znalazły się też obrzędy przypominające dawne tradycje:

  • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Siemkowicach przedstawili prezentację ,,Jak to dawniej chleb pieczono’’.
  • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Ożegowa zaprezentowali scenkę rodzajowa pt. ,,Od siewu do zbioru’’.
  • Młodzież z Lipnika przedstawiła ,,Jak to z chrzanem bywało’’.
  • Szkoła Podstawowa z Radoszewic pokazała ,, Jak to dawniej kapustę kwaszono’’

Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa fotograficzna przygotowana przez młodzież Gimnazjalną przedstawiająca naszych mieszkańców na przestrzeni lat. Po występach uczniów na scenie zaprezentował się zespół młodzieżowy Si-LORD składający się z absolwentów naszych szkół. Na scenie gościły również zespoły La Bohema i Vakans przy dzwiękach których rozpoczęła się zabawa taneczna.

Nie zabrakło stoisk sołeckich, straganów, prezentacji z wyrobami rękodzieła ludowego oraz atrakcji dla dzieci. Było coś dla ducha i ciała. Uczestniczyło 10 sołectw. Lipnik, Radoszewice, Laski, Ignaców-Miętno, Borki, Łukomierz, Zmyślona, Mokre, Ożegów i Siemkowice.Na przepięknie przygotowanych straganach, członkowie Rad Sołeckich częstowały gości biesiadnych daniami. Był bigos staropolski i po cygańsku, zupa chrzanowa, chrzan tarty od Pana Kazimierza Cieśli wpisany na listę produktów tradycyjnych, gulasz, grochówka, leczo, chleb swojski ze smalcem, miodem, kiełbaski swojskie, placki drożdżowe, strogonow.

Oprócz dań wymienionych sołectwa przygotowały dania, które dawniej gotowane były na naszych wsiach, a pamiętają te potrawy jedynie starsi mieszkańcy Gminy. Kluski z banią przygotowane przez sołectwo Ożegów, jagły na zakwasie z Siemkowic, zupa chrzanowa z Lipnika oraz bania z ryżem. Borki na biesiadzie zaprezentowały starodawne placki tak zwane mace,  pieczone na blasze z twarożkiem i masełkiem swojskiej roboty. Laski ugotowały zalewajkę na członkach. Zmyślona też zalewajkę lecz na innych grzybach. Z Łukomierza była przaśna kapusta z grochem, Ignaców-Miętno podały kluski myszki ze skwarkami.

Takich staropolskich dań można było spróbować podczas "Biesiady Sołeckiej" w Siemkowicach. Sołectwa postarały się, aby ich dania nie tylko smakowały, ale i pięknie wyglądały. Podano je więc w wazach, półmiskach, w kamionkach, nieckach oraz tacach. Dania te miały uczestniczyć w konkursie lecz smaki oraz różnorodność zaskoczyła organizatorów. Komisja która degustowała i smakowała zakwalifikowała wszystkie dania oceniając na "szóstkę". Dokładne przepisy tych dań znajdziecie Państwo w późniejszym terminie na stronie internetowej naszej gminy w zakładce Regionalizm.

Ludowa Biesiada sołecka była zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu ze środków Unii Europejskiej, które Gmina Siemkowice otrzymała dzięki przystąpieniu do Stowarzyszenia pn. Lokalna Grupa Działania "Kraina Wielkiego Łuku Warty".

 

Fotorelacja:

{gallery}biesiada_dozynki2012,crop=1,crop_factor=25{/gallery}

 
 

Polecane Strony


GOPS Siemkowice


Poznaj Siemkowice z LGD


Siemkowice z lotu ptakaPunkt Przedszkolny "Przedszkole szansą na lepszy start"


Adopcja psów


Gospodarka Łowiecka


Pomoc w zarządzaniu mikro firmą


Program Aktywny Samorząd


Radio Zw - Rowerem przez region


Szkoła Podstawowa w Radoszewicach

Szkoła Podstawowa w Radoszewicach


Szkoła Podstawowa w Lipniku


Koło Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów


Informacja Turystyczna

Baza Informacyjna


Oficjalna Strona Powiatu Pajęczańskiego

Oficjalna Strona Powiatu Pajęczańskiego