Dzisiaj jest Czwartek. 1 października 2020. Imieniny obchodzą Benigna, Cieszysław, Danuta, Dan, Danisz, Igor, Jan, Remigiusz. Do końca roku zostało 92 dni.

Urząd Gminy w Siemkowicach informuje, iż  zgodnie z przygotowanymi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych zmianami, od 1 stycznia 2016 r. zniknie obowiązek meldunkowy. Wcześniej, od stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy związane z obowiązkiem meldunkowym. Obywatele nie będą musieli meldować się na pobyt czasowy nie przekraczający 3 miesięcy. Nowością będzie także wydłużenie z 4 do 30 dni terminu na zgłoszenie meldunku. Projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, który reguluje te kwestie przyjęła Rada Ministrów. Ponadto, od stycznia 2013 roku nie trzeba będzie najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby dopiero w drugim dokonać zameldowania na pobyt stały w nowym miejscu. Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu.

Odstąpiono także od konieczności zgłaszania przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej. Od nowego roku informacje te nie będą wymagane. Od stycznia 2013 roku zniesione zostaną również sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czy obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy przesunięty zostanie termin wejścia w życie dwóch ustaw: z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych z 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2015 r. oraz ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności z 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2015 r.

W projekcie zrezygnowano od 1 stycznia 2015 r. z zamieszczania adresu zameldowania w dowodzie osobistym. Zmiana ta spowoduje, że obywatel nie będzie już musiał każdorazowo wymieniać dokumentu, w przypadku zmiany miejsca stałego pobytu.
W projekcie zaproponowano przesunięcie z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r. zniesienia obowiązku meldunkowego.

Źródło: www.msw.gov.pl