Dzisiaj jest Środa. 30 września 2020. Imieniny obchodzą Grzegorz, Hieronim, Honoriusz, Imisław, Leopard, Sofia, Wera, Wiera, Wiktor, Wiktoriusz, Zofia. Do końca roku zostało 93 dni.
Błąd
  • JFolder::files: Ścieżka nie prowadzi do katalogu:
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/biesiada_2014,crop=1,ratio=0,width=289,height=170,thumbs=0
Dożynkowa Biesiada Sołecka - Siemkowice 2014
Autor: Jadwiga Freus   

_____31 sierpnia w Siemkowicach odbyła się Dożynkowa Biesiada Sołecka. Dożynki to prastara uroczystość pokazuje wielki szacunek rolników do chleba, który jest owocem i symbolem ich ciężkiej, całorocznej pracy. Mieszkańcy uroczystości Dożynkowe rozpoczęli Mszą Świętą Dziękczynną, za zebrane plony i rolników w Kościele p. w. Św. Marcina w Siemkowicach, która celebrowana była przez Ks. Pawła Hadasia proboszcza parafii.

_____Następnym punktem uroczystości był przemarsz korowodu dożynkowego, który by dotrzeć na plac Remizy OSP przeszedł ulicami pięknienie przyozdobionymi 22 lipca, oraz ul. Słowackiego. Uczestnicy korowodu mogli też podziwiać przy trasie przygotowane przez mieszkańców zabawne instalacje ze słomy zapraszające na dożynki.

_____Sam plac dożynkowy też był odpowiednio przygotowany do biesiady przed wejściem witała gości para słomianych chochołów. Punktualnie o godzinie 15:00 pełniący od 34 lat funkcję sołtysa w sołectwie Mokre Kazimierz Góra oraz Jolanta Ryś sołtys sołectwa Siemkowice, ostrzeniem kosy oraz ustawieniem ostatniej kraczki zboża rozpoczęli dożynki. W dalszej kolejności zabrała głos Wójt Gminy Siemkowice Zofia Kotynia powitała gości zaproszonych oraz starostów tegorocznych dożynek w osobach Pani Anny Rabenda oraz Edwarda Koja. Przywitała też delegacje wieńcowe z sołectwa Ożegów, Ignaców-Miętno i Siemkowic dziękując zarazem za trud i prace przy wykonaniu tak przepięknych wieńców dożynkowych. Naszą Gminną uroczystość zaszczycili swoją obecnością Starosta Pajęczański Jan Ryś, członkowie Zarządu Powiatu – Eugeniusz Wlaźlak oraz Tadeusz Ślusarek, proboszcz Parafii Siemkowice ks. Paweł Hadaś, proboszcz Parafii Lipnik ks. Henryk Rabenda, ks. Marek Woźniak, ks. Stanisław Kochel.

_____W części obrzędowej zespół śpiewaczy Lipnianinie przypomniał dawne pieśni między innymi "Plon niesiemy plon" czy "Błogosławiony chleb ziemi czarnej" przypominając tym samym najstarszym mieszkańcom Siemkowic tą dawną i już zapomnianą tradycję. Z rąk starostów chleb przyjęła Pani Wójt Gminy w asyście Przewodniczącego Rady.

_____Część Obrzędowa zakończyła się częstowaniem chlebem oraz obtańczeniem wieńca dożynkowego przez panią Wójt z Gospodarzem tegorocznych dożynek. W czasie trwania święta plonów przybyła publiczność miała także okazję do skosztowania potraw i wypieków przygotowanych przez przedstawicieli Rad Sołeckich z terenu Gminy. Na pięknie przyozdobionych stoiskach działo się naprawdę wiele. Miłośnicy zdrowych, tradycyjnych produktów skosztowali wiejskiego chleba, kwaszonych ogórków, masła, sera białego, warzyw owoców oraz specjalnie ugotowanych na tą okoliczność potraw.

_____W tym samym czasie na scenie prezentowali się uczniowie ze szkół podstawowych z Siemkowic, Ożegowa, Radoszewic oraz Publicznego Gimnazjum w Siemkowicach. W dalszej kolejności odbył się koncert Orkiestry Dętej pod kierownictwem kapelmistrza Pana Stanisława Ryś. Obecni muzycy to sama młodzież co cieszy wszystkich mieszkańców oraz władze samorządowe. Następnym punktem programu był występ zespołu ,,Trojoki” ze Śląska. W godzinach wieczornych w sali OSP odbyła się dyskoteka prowadzona przez prezentera Radia Ziemi Wieluńskiej pod nazwą „Prywatka starszego nastolatka” ciesząca się dużym zainteresowaniem dorosłych i młodzieży. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych w trakcie dzieci mogły bawić się na specjalnie sprowadzonym na tą okoliczność placu zabaw.

{gallery}biesiada_2014,crop=1,ratio=0,width=289,height=170,thumbs=0{/gallery}

 
 

Polecane Strony


GOPS Siemkowice


Poznaj Siemkowice z LGD


Siemkowice z lotu ptakaPunkt Przedszkolny "Przedszkole szansą na lepszy start"


Adopcja psów


Gospodarka Łowiecka


Pomoc w zarządzaniu mikro firmą


Program Aktywny Samorząd


Radio Zw - Rowerem przez region


Szkoła Podstawowa w Radoszewicach

Szkoła Podstawowa w Radoszewicach


Szkoła Podstawowa w Lipniku


Koło Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów


Informacja Turystyczna

Baza Informacyjna


Oficjalna Strona Powiatu Pajęczańskiego

Oficjalna Strona Powiatu Pajęczańskiego