Dzisiaj jest Piątek. 15 grudnia 2017. Imieniny obchodzą Celina, Fortunata, Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Krystiana, Nina, Walerian, Waleriana, Wolimir. Do końca roku zostało 17 dni.

Nowy numer konta bankowego UG Siemkowice

BS Warta O/Siemkowice - 69 9270 1029 0200 0794 2002 0190

Rolniku, bądź bezpieczny na drodze – noś odblaski!

291 razy czytano artykul

czwartek, 07 grudnia 2017

Jesienią i zimą zmierzch zapada szybko, częściej pada deszcz lub śnieg, a rano długo utrzymuje się mgła. Te zjawiska powodują, że użytkownicy dróg, głównie piesi i rowerzyści, są mniej widoczni. Na niebezpieczeństwo potrącenia przez pojazdy mechaniczne szczególnie narażeni są mieszkańcy terenów wiejskich, gdzie infrastruktura techniczna nie zawsze jest tak rozwinięta jak w miastach. Rolnicy i członkowie ich rodzin często poruszają się po wąskich, nieoświetlonych drogach, bez chodników i utwardzonych poboczy, po których również przemieszczają się nieoświetlone lub niewystarczająco oświetlone ciągniki i maszyny rolnicze, motocykle i rowery. Dla pieszych poruszanie się po zmroku poza terenem zabudowanym oznacza zwykle poruszanie się w ciemności, a dla kierowców pojazdów – nagłe pojawienie się pieszego na poboczu lub skraju jezdni. Nietrudno wówczas o wypadek.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów uniknięcia powyższych zagrożeń jest noszenie elementów odblaskowych na ubraniu.

KRUS przypomina, że kierowca ma na drodze zupełnie inną widoczność, niż pieszy. Pieszy widzi pojazd z odległości około 1000 metrów i często błędnie zakłada, że jest również widziany przez kierowcę nadjeżdżającego pojazdu. Niestety, tak najczęściej nie jest. Osoba ubrana na ciemno, bez elementów odblaskowych, widoczna jest nocą w świetle reflektorów dopiero z odległości 20–30 metrów. W przypadku mijania się dwóch jadących z naprzeciwka pojazdów, kierowca może w ogóle pieszego nie zauważyć!

Osoby znajdujące się po zmroku na drogach poza terenem zabudowanym mają obowiązek posiadania w widocznym miejscu elementów odblaskowych. Nocą nie muszą nosić odblasków osoby idące po chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, a także poruszające się w strefie zamieszkania.

Osoby nie przestrzegające przepisów dotyczących obowiązku noszenia odblasków poza terenem zabudowanym mogą zostać ukarane mandatem. Brak odblasków u poszkodowanego może być również uznany za przyczynienie się do zaistnienia wypadku i stanowić powód do odmowy wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Przedstawiciele Placówki Terenowej KRUS w Wieruszowie wraz z funkcjonariuszem Policji
na spotkaniu pt. „Tu jest bezpiecznie” w jednej ze szkół podstawowych

Nie o karę jednak tu chodzi, lecz przede wszystkim o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Warto zainwestować kilka złotych w elementy, które poprawią naszą widoczność po zmroku.

Coraz częściej nosimy elementy odblaskowe. Mogą to być opaski, kamizelki oraz smycze. Pomaga w tym również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która podczas działań prewencyjnych prowadzonych na terenie województwa łódzkiego przekazuje odblaskowe przywieszki, kamizelki i opaski dzieciom ze szkół wiejskich i rolnikom uczestniczącym w szkoleniach i konkursach z zakresu zasad bhp w rolnictwie.

Odblaski najlepiej nosić na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieć pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego

Aby ograniczyć ryzyko wypadku w okresie jesiennym, piesi dodatkowo powinni również przestrzegać następujących zasad:

• poruszać się poza terenem zabudowanym lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżający pojazd
  • przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje – w miejscu o dobrej widoczności
  • upewnić się przed wejściem na jezdnię, że nic im nie grozi i że nie będą stanowili zagrożenia dla innych użytkowników dróg
  • nie wbiegać na jezdnię
  • nie wychodzić na jezdnię zza stojącego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność
  • nie przechodzić przez jezdnię na ukos.

Kierowcy powinni zaś pamiętać o poruszaniu się z dozwoloną, dostosowaną do warunków na drodze prędkością, zachowaniu szczególnej ostrożności przy zjeżdżaniu na pobocze w porze wieczorowej i nocnej, zwalnianiu i zatrzymywaniu się przed przejściem dla pieszych oraz niewyprzedzaniu innych pojazdów na przejściach dla pieszych. Warto zadbać również o zachowanie sprawności technicznej pojazdów – regulację reflektorów, wymianę spalonych żarówek, wymianę zużytych elementów wycieraczek i regularne uzupełnianie płynu do spryskiwaczy dla zapewnienia utrzymania w czystości szyby czołowej.

Rolnicy z gminy Siemkowic zainteresowani tematem bezpieczeństwa pracy w rolnictwie mogą uzyskać szczegółowe informacje na ten temat w Placówce Terenowej KRUS w Pajęcznie, gdzie dostępne są broszury i ulotki prewencyjne.

Tomasz Nowicki

Oddziału Regionalnego