Dzisiaj jest Piątek. 17 sierpnia 2018. Imieniny obchodzą Anastazja, Angelika, Anita, Bertram, Eliza, Jacek, Jaczewoj, Joanna, Julianna, Liberat, Miron, Zawisza, Żanna. Do końca roku zostało 137 dni.
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii oognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) uświń.
czwartek, 19 lipca 2018

Sto pięćdziesiąte siódme ognisko ASF (pięćdziesiąte trzecie w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 7 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 462 świnie, położonym w gminie Wiśniew, w powiecie siedleckim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto pięćdziesiąte ósme ognisko ASF (pięćdziesiąte czwarte w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 8 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w gminie Urszulin, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto pięćdziesiąte dziewiąte ognisko ASF (pięćdziesiąte piąte w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 7 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 świnie, położonym w gminie Ulan- Majorat, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto sześćdziesiąte ognisko ASF (pięćdziesiąte szóste w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 8 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie, położonym w gminie Dorohusk, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto sześćdziesiąte pierwsze ognisko ASF (pięćdziesiąte siódme w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 7 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 72 świnie, w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto sześćdziesiąte drugie ognisko ASF (pięćdziesiąte ósme w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 10 lipca 2018 r.
w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1825 świń, położonym w gminie Sosnowica, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto sześćdziesiąte trzecie ognisko ASF (pięćdziesiąte dziewiąte w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 13 lipca 2018 r.
w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń, położonym w miejscowości Dawidy, w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto sześćdziesiąte czwarte ognisko ASF (sześćdziesiąte w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 13 lipca 2018 r.
w gospodarstwie, w którym utrzymywano 13 świń, położonym w miejscowości Domaszewnica, w gminie Ulan Majorat, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.