Dzisiaj jest Środa. 26 września 2018. Imieniny obchodzą Cyprian, Euzebiusz, Justyna, Łękomir. Do końca roku zostało 97 dni.
ŚWIĘTO PLONÓW W GMINIE SIEMKOWICE
Autor: Irena Biecuszek
piątek, 31 sierpnia 2018

Tegoroczne Dożynki Gminno-Parafialne, które odbyły się 26 sierpnia 2018 r., były współorganizowane przez Wójta Gminy Siemkowice, Rady Sołeckie oraz Stowarzyszenia w ramach Projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ,,Wsparcie na wdrażanie operacji  w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego.

Uroczystości rozpoczęto tradycyjną mszą świętą dziękczynną w intencji rolników w Kościele św. Marcina w Siemkowicach, którą celebrował Proboszcz Parafii ks. Paweł Hadaś. Sołectwa: Siemkowice, Łukomierz, Ignaców-Miętno, Podrwinów, Laski-Borki i Ożegów przygotowały na tę okazję wieńce dożynkowe, symbolizujące plony zebrane podczas tegorocznych żniw, które zostały poświęcone.

Dalsza ceremonia „Święta Plonów” rozpoczęła się barwnym korowodem, który wyruszył z placu parkingowego przy ul. Kościelnej i prowadziła go grupa rekonstrukcyjna: siewców, kosiarzy, ubieraczek, Zespół Ludowy ,,Lipniczanie”, Starostów Dożynek, delegacji wieńcowych, władzy samorządowej, księży, radnych oraz sołtysów. Mieszkańcy Siemkowic zadbali o piękne przystrojenie ulic, które wzbudziło zachwyt wśród wszystkich przejeżdżających. Przy akompaniamencie miejscowej Orkiestry Dętej korowód dotarł na plac remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie nastąpiło otwarcie uroczystości dożynkowych. Część oficjalną rozpoczęła Wójt Gminy Zofia Kotynia, witając wszystkich zgromadzonych, składając życzenia rolnikom oraz przekazując wyrazy szacunku i uznania za ich codzienny trud. Następnie odbyła się prezentacja wieńców, a uroczystości obrzędu dożynkowego umilały pieśni wykonywane przez Zespół Ludowy ,,Lipniczanie”. Starostowie dożynek Jadwiga Pabisiak i Henryk Zadworny wraz z Panią Wójt   i gośćmi uczestniczyli w ceremoniale dzielenia się chlebem.

Program artystyczny rozpoczął koncert Orkiestry Dętej pod dyrekcją Stanisława Rysia. Następnie Śląska Grupa Kabaretowa i Kabaret „Malwinki”  rozśmieszały publiczność swoimi przyśpiewkami. Gwiazdą wieczoru był zespół disco polo ,,Maxel”, który przyciągnął mieszkańców Gminy i zaprosił do wspólnej zabawy.

Najmłodsi uczestnicy mogli miło spędzić czas na placu zabaw i zjeżdżalniach dmuchanych. Zorganizowano także liczne zabawy i konkursy, a nagrodami były upominki i słodkości.

Ozdobą dożynek były pięknie prezentujące się stoiska z sołectw: Radoszewice, Siemkowice, Lipnik, Ignaców-Miętno, Łukomierz, Laski, Borki, Ożegów, Zmyślona oraz Stowarzyszenie  z Kiełczygłowa przygotowane specjalnie na tę okoliczność. Można było skosztować smacznych wypieków i  lokalnych potraw.

W ramach imprezy prezentowany był dorobek kulturalny obszaru LGD ,,Kraina Wielkiego Łuku Warty” z udziałem Gminnej Biblioteki Publicznej w Siemkowicach oraz z Kołem Emerytów i Rencistów.

Ostatnim punktem programu był zabawa dożynkowa z zespołem muzycznym ,,Lagap”, przy którym uczestnicy bawili się do późnych godzin wieczornych.