Dzisiaj jest Poniedziałek. 21 września 2020. Imieniny obchodzą Bożeciech, Bożydar, Hipolit, Hipolita, Ifigenia, Jonasz, Laurenty, Mateusz, Mira. Do końca roku zostało 102 dni.
I N F O R M A C J A - Apelujemy! Psy wałęsające się, ale nie bezdomne!
Autor: Sylwia Gryndziak   

Siemkowice, dnia 28.05.2019 r.

Jak co roku na terenie naszej gminy nasila się zjawisko wałęsających się psów. Prawie w każdym przypadku psy te mają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właścicieli. Psy biegają wolno i bez kagańców, wypuszczone z posesji, aby sobie pobiegały, często stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców, a w szczególności dla dzieci. O uznaniu psa za „bezpańskiego” czy „bezdomnego” nie może świadczyć tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym tych zwierząt.

Przypominamy więc właścicielom zwierząt o ich podstawowych obowiązkach:

  • trzymać w zamkniętych posesjach i oznaczyć teren posesji tabliczką ostrzegawczą np. „Uwaga zły pies”. Na terenie użytku publicznego psy mogą być wyprowadzane na smyczy,
  • w przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia. W przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem policja może kierować wniosek do sądu o ukaranie właściciela psa.
 
 

Polecane Strony


GOPS Siemkowice


Poznaj Siemkowice z LGD


Siemkowice z lotu ptakaPunkt Przedszkolny "Przedszkole szansą na lepszy start"


Adopcja psów


Gospodarka Łowiecka


Pomoc w zarządzaniu mikro firmą


Program Aktywny Samorząd


Radio Zw - Rowerem przez region


Szkoła Podstawowa w Radoszewicach

Szkoła Podstawowa w Radoszewicach


Szkoła Podstawowa w Lipniku


Koło Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów


Informacja Turystyczna

Baza Informacyjna


Oficjalna Strona Powiatu Pajęczańskiego

Oficjalna Strona Powiatu Pajęczańskiego