Dzisiaj jest Poniedziałek. 24 stycznia 2022. Imieniny obchodzą Chwalibóg, Felicja, Mirogniew, Rafał, Rafaela, Tymoteusz. Do końca roku zostało 342 dni.
Narodowy Program Zdrowia na lata 2021-2025 w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych, proszę o zapoznanie się z naszą ofertą bezpłatnych badań finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia
poniedziałek, 10 stycznia 2022

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność poinformować, że Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie podpisał umowę z Ministrem Zdrowia na kontynuację realizacji zadania zdrowia publicznego w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 w zakresie zadania nr 2 pn. Podejmowanie inicjatyw na rzecz profilaktyki chorób zawodowych i związanych z pracą, w tym ze służbą żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy oraz wzmocnienie zdrowia pracujących, Celu Operacyjnego nr 4: Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne.

Zadania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2022 zaplanowane do realizacji przez Instytut Medycyny Wsi w Lublinie są skierowane do rolników, leśników, weterynarzy, pracowników służb mundurowych, jak również do wszystkich osób, które mogą być

potencjalnie narażone na szkodliwe czynniki biologiczne obecne w środowisku pracy, miejsca zamieszkania czy rekreacji.

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, uczestnicy programu będą mogli bezpłatnie wykonać następujące badania:

1. badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą ELISA w klasie IgM i IgG;
  2. badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą Western Blot w klasie IgM i IgG;
  3. badania serologiczne w kierunku toksoplazmozy metodą ELFA w klasie IgM i IgG oraz awidność IgG u osób dodatnich w klasie IgG;
  4. badania serologiczne w kierunku kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) metodą

ELISA w klasie IgM i IgG lub badania poziomu przeciwciał klasy IgG u osób zaszczepionych przeciw KZM.

W zakresie badań środowiskowych, uczestnicy będą mieli możliwość bezpłatnego wykonania badań kleszczy oraz gleby:

1. badania kleszczy usuniętych ze skóry na obecność bakterii Borrelia burgdorferi (czynnika etiologicznego boreliozy) oraz Borrelia miyamotoi;
  2. badania próbek gleby (z pól uprawnych, ogrodów, tuneli, sadów) w kierunku wykrywania żywych jaj pasożytów jelitowych: Trichuris spp. Ascaris spp. i Toxocara oraz bakterii Salmonella, a także oznaczanie ogólnej liczby bakterii, w tym fekalnej grupy coli.

Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie: www.npz.imw.lublin.pl oraz pod numerem telefonu +48 81 71 84 555.

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w Projekcie.

Dr hab. n. o zdr. Angelina Wójcik-Fatla, prof. IMW

Kierownik Zakładu Biologicznych