Dzisiaj jest Poniedziałek. 19 kwietnia 2021. Imieniny obchodzą Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner, Włodzimierz. Do końca roku zostało 257 dni.
Oświadczenie rzecznika prasowego Prezesa GUS
wtorek, 06 kwietnia 2021
Wszystkie dane przetwarzane przez statystykę publiczną są bezpieczne i podlegają specjalnej ochronie (tajemnica statystyczna). Zwracam też uwagę, że podszywanie się pod czyjąś tożsamość w celu zalogowania się do formularza spisowego jest przestępstwem, zgodnie z art. 190a Kodeksu Karnego. Każde takie zdarzenie GUS będzie zgłaszał na policję i do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jednocześnie informuję, że z uwagi na nałożony w ustawie o NSP obowiązek spisania się przez Internet, GUS przygotował kilka możliwości zalogowania się do formularza:

1. Poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej (Login.gov.pl: profil zaufany, bankowość elektroniczna)
  2. Przy użyciu numeru PESEL i nazwiska panieńskiego matki
  3. Specjalnie nadanego hasła w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL.

Powyższe metody logowania zostały przetestowane w dwóch spisach próbnych do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (w 2019 i 2020 r.).  Wszystkie możliwości logowania zostały przetestowane przez służby statystyki publicznej i gwarantują możliwość bezpiecznego uruchomienia formularza.

Jeśli ktokolwiek zidentyfikuje zdarzenie podszycia się pod jego tożsamość powinien niezwłocznie powiadomić GUS o tym fakcie poprzez:

lub

• Infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99 (infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 i jest obsługiwana przez pracowników statystyki publicznej).

Po zgłoszeniu zdarzenia GUS podejmie niezwłocznie odpowiednie kroki do weryfikacji informacji i danych, ustalenia prawdziwych danych w formularzu spisowym i powiadomienia policji i ABW.

Dostępne metody logowania nie będą zmieniane.

/-/Karolina Banaszek
rzecznik prasowy Prezesa GUS