Dzisiaj jest Poniedziałek. 16 lipca 2018. Imieniny obchodzą Andrzej, Benedykt, Dzierżysław, Dziersław, Eustachy, Eustachiusz, Faust, Maria Magdalena, Marika, Ostap, Ruta, Stefan. Do końca roku zostało 169 dni.
Zabytki

Kościół św Marcina w Siemkowicach

Kościół parafialny św. Marcina pobudowany w 1879 roku(elekcja 1603) niezbyt wielki, niezbyt wysoki o jednej wieży, z małym ciasnym cmentarzem położony wśród wsi - jako Świątynia Pańska przedstawia budowę pod wieloma względami chybiona, i bardzo miernej wartości. Budujący go ks. Gryglewski tłumaczy się w swych zapiskach, że szczupłe fundusze wymuszone niemal od ludu i obywatelstwa nie pozwoliły mu na budowę obszernej świątyni, gdy tymczasem dawna nie wystarczała na potrzeby ludu i przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy.Była to świątynia ciasna, pobudowana niekształtnie z kamienia polnego. Ściany były grube do 2 łokci, wysokie na 10 łokci a sufit z desek nieheblowanych. Dach był dziurawy, gonciany. Do kościoła przybudowana była kaplica. Razem z nią długość kościoła wynosiła 14 łokci, szerokość - 9. Okien było 7, ołtarzy 5, z tych 2 w kaplicy, obecnie usunięte do kruchty.Zachrystia znajdująca się na północy mieściła zaledwie 5 osób, miała okienko na 8 cali szerokości. W nowopobudowanym kościele wielki ołtarz został podwyższony i odnowiony, boczny Matki Boskiej odświeżono "i na wzór tegoż zbudowano boczny Pana Jezusa? Obrazy w nich nowe są pędzla Rafała Hadziewicza. W kościele pobudowanym na miejscu dawnego wmurowano w ściany dwie tablice z kamienia wapiennego, pochodzącego z wieku XVI.


Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Radoszewicach

Kościół w Radoszewicach ufundował Marek Boksa Radoszewski, syn Jerzego, również podkomorzy wieluński. Konsekrowany kościół pod wezwaniem św.Marka i św. Marii Magdaleny 6.05.1625 roku. Kościół już po stu latach nie nadawał się do remontu, to też nowy postawił w 1735 roku Antoni Niemojowski, chorąży ostrzeszowski. Kościół był drewniany i miał trzy ołtarze (1746 r.). Postawiony był na wschód słońca formy zwyczajnej o dwu chórach i zachrystii, pokryty gontami z kopułą na nim i sygnaturką. Dzwonnica przy Kościele, zamiast kruchty, na niej dzwony. Konsekrowany przez piae memoriae J.W. X Augusta Kozierowskiego biskupa adratyńskiego w 1772 roku. 22 listopada 1797 roku został okradziony. 19 maja 1798 roku odbyła się wizytacja dziekańska. Niedługo po tej wizycie kościół się spalił i postawiono nowy murowany. W 1851 roku został uporządkowany zewnętrznie i wewnętrznie. 16 października 1851 roku dziekan wieluński Kaczorkiewicz poświęcił Kościół i zostawił indukt na odprawianie Mszy Sw. O nowy indukt prosił Gabriel Niemojowski w .1853 roku. Pod dniem 2.02.1867 r. pisał proboszcz parafii Wiązowa Wola - Walenty Górecki do konsystora w Piotrkowie, że przyjął kapelanie Radoszewską, lat cztery nie było tam nabożeństwa, pragnie tam odprawić nabożeństwo z wystawieniem. 4.03. powtórzył prośbę. Konsystorz upoważnił proboszcza lub wikarego osjakowskiego do tej rekoncylacji. W latach 1908 - 1927 kaplica zaliczała się do parafii Siemkowice. W czasie okupacji parafia dzieliła los innych parafii w Warthegau - wywiezienie księdza, zamknięcie kościoła, zabranie majętności kościelnych. W 1945 roku zaczął odnawiać życie parafialne ks. Stefan Królik.


Dwór Obronny w Siemkowicach

Murowany dwór w Siemkowicach stoi na wyspie otoczony fosą. Dwór ten posiadający niegdyś niewątpliwe walory obronne został wzniesiony w XVI wieku w miejscu i z wykorzystaniem elementów starszej budowli. Jak wykazały badania, pierwotne fortalicjum w Siemkowicach istniało na kopcu pośród łąk, przy drodze do Radoszewic . Niestety prace inwestycyjne w początkach lat 70 . XX wieku zatarły jej ślady. Kolejna, murowana budowla powstała w obecnym miejscu, na kopcu ziemnym otoczonym fosą . Jej budowę należy wiązać co najmniej z poł. XV w. Budowla ta miała postać dwupiętrowej wieży obronnej, wzniesionej na planie kwadratu mówią o tym dokumenty z 1491 r. a 1551 r. Marcin Bielski wspomina o ,,zameczku'' co odnosi się prawdopodobnie do tejże wieży. O kolejnym murowanym dworze na kopcu mowa jest w inwentarzach z 1563 i 1589 r. Dwór był już budowlą piętrową czwórdzielną a jedną z jego izb była wspomniana wcześniej wieża - kamieniec . Prawdopodobnie Jerzy Siemkowski h. Oksza nadał budowli nowa formę - przestronne izby, kamienna dekoracja odpowiadała ówczesnej modzie. W XVII w. kolejni właściciele - Święciccy przeprowadzili remont . Ostatni właściciele - Karśniccy, po pożarze w XIX w. obniżyli budynek o jedno piętro. Alkierz zwieńczono wówczas neogotycką wieżą. Dziś na dwór składają się 4 pomieszczenia różnej wielkości oraz alkierz dobudowany do południowo - wschodniego naroża . W jednej z sal zachowały się grube romańskie mury z kamienia polnego, będącego pozostałością istniejącej starej budowli a więc - kamiennej wieży obronnej. Dwór nosi ślady przebudów w stylu renesansowym i barokowym. Zachowały się renesansowe obramienia okienne 4 kamienne barokowe portale nadproża oraz w jednej z izb - profilowana belka sosrębu z data 1692 . Po pożarze w 1945 r. budowla została odrestaurowana przez ówczesne władze w latach 1951- 1953 r. Zamek jak go nazywają mieszkańcy Siemkowic czeka na potencjalnego inwestora.


Dwór Obronny w Radoszewicach

W pobliżu kościoła znajduje się piękny barokowy dwór z XVIII wieku, zbudowany przez Niemojowskich, przebudowany na przełomie XIX/XX wieku i po 1945 roku, do niedawna użytkowany przez szkołę podstawową.

Obecnie wyremontowany jest własnością prywatną. Siedmioosiową elewację frontową zdobi wysunięty piętrowy portyk z czterema kolumnami, zwieńczony spłaszczonym frontonem, od strony ogrodowej balkon. Na uwagę też zasługuje tzw. dach polski: czterospadowy, łamany, zaopatrzony w doświetlające lukarny. Ten dach pierwotnie był kryty gontem. Kiedy dwór był zamieniony w szkołę, był własnością gminy dach był pokryty papą, ale od kiedy jest własnością prywatną ponownie został pokryty gontem.

Dwór oraz szkoła otoczone są resztkami niegdyś rozległego parku, w którym podziwiać można 34 lipy drobnolistne i 16 dębów szypułkowych. W runie króluje zawilec. Park stanowi doskonałe siedlisko wielu gatunków ptaków.

 
 

Polecane Strony


Ochrona Danych Osobowych


Poznaj Siemkowice z LGD


Siemkowice z lotu ptakaPunkt Przedszkolny "Przedszkole szansą na lepszy start"


Pomoc w zarządzaniu mikro firmą


Program Aktywny Samorząd


Radio Zw - Rowerem przez region


Szkoła Podstawowa w Radoszewicach

Szkoła Podstawowa w Radoszewicach


Szkoła Podstawowa w Lipniku


Koło Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów


Informacja Turystyczna

Baza Informacyjna


Oficjalna Strona Powiatu Pajęczańskiego

Oficjalna Strona Powiatu Pajęczańskiego