Aktualności z gminy...
Informacja dla hodowców drobiu |
Autor: Administrator
|
piątek, 15 września 2017 |

W związku z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:
1. Przetrzymywać drób na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem;
2. Przechowywać paszę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem;
3. Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
4. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
5. Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.
Hodowco !!!
Pamiętaj o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu
Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu
Zwiększona śmiertelność; znaczący spadek pobierania paszy i wody; objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności
|
Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia kolejnych ognisk ASF w Polsce |
Autor: Administrator
|
piątek, 15 września 2017 |

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu kolejnych ognisk ASF, od dnia występowania w Polsce ASF, tj. od 17 lutego 2014 r.
Dziewięćdziesiąte czwarte ognisko ASF (siedemdziesiąte pierwsze w tym roku), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 3 września br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Dziewięćdziesiąte piąte ognisko ASF (siedemdziesiąte drugie w tym roku), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 8 września br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 18 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Dziewięćdziesiąte szóste ognisko ASF (siedemdziesiąte trzecie w tym roku), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 11 września br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 75 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Dziewięćdziesiąte siódme ognisko ASF (siedemdziesiąte czwarte w tym roku), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 12 września br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 48 świń, położonym w gminie Paprotnia, w powiecie siedleckim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest w obszarze ochronnym (obszar określony w części I załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Dziewięćdziesiąte ósme ognisko ASF (siedemdziesiąte piąte w tym roku), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 14 września br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
|
Komunikat dla mieszkańców Gminy Siemkowice |
Autor: Administrator
|
wtorek, 12 września 2017 |

Informujemy że w dniu jutrzejszym tj. 13.09.2017r. (środa) w godzinach od 9.00 do 13.00 nie będzie wody bieżącej na terenie miejscowości Siemkowice. |
Gmina Siemkowice realizuje projekt pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Siemkowice” |
Autor: Administrator
|
poniedziałek, 11 września 2017 |

|
XIX Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW w Bednarach k/ Poznania. |
Autor: Administrator
|
piątek, 08 września 2017 |

|
|
Zmiany prawa w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt |
Autor: Administrator
|
piątek, 08 września 2017 |
Główny Inspektor Weterynarii informuje, iż dnia 24.08.2017 r. weszły w życie zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Ustawa rozszerza katalog działań jakie mogą być podejmowane przez powiatowych lekarzy weterynarii, wojewodę lub ministra właściwego ds. rolnictwa w związku z zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt.
Przepisy te mogą mieć wpływ na posiadaczy gospodarstw, posiadaczy zwierząt, zarządców dróg publicznych, myśliwych oraz koła łowieckie.
Ustawa nakłada na myśliwych oraz dzierżawców lub zarządców obwodu łowieckich w odniesieniu do zwierząt wolno żyjących obowiązki analogiczne do tych, jakie obowiązują posiadaczy zwierząt, w tym m. in. przekazywania informacji o podejrzeniu choroby zakaźnej, uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do zwłok zwierzęcych oraz udzielania informacji, wyjaśnień i niezbędnej pomocy organom Inspekcji Weterynaryjnej.
W przypadku przeprowadzania odstrzału sanitarnego na terenie parku narodowego lub rezerwatu przyrody konieczne jest, po wydaniu przez powiatowego lekarza weterynarii nakazu przeprowadzania takiego odstrzału, ustalenie warunków takiego odstrzału z właściwym dyrektorem parku narodowego lub regionalnym dyrektorem ochrony środowiska – w odniesieniu do obszaru rezerwaty przyrody. Na pozostałych obszarach objętych formami ochrony przyrody nie ma takich obostrzeń.
Powiatowy lekarz weterynarii, w przypadku gdy nakazany został odstrzał sanitarny zwierząt, może wnioskować do Polskiego Związku Łowieckiego o wyznaczenie dla poszczególnych dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich dodatkowych osób do realizacji tego zakazu. W przypadku nie wykonywania przez dzierżawców obwodów łowieckich dodatkowych, określonych nakazów odstrzału sanitarnego, z przyczyn leżących po stronie dzierżawców, dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe lub starosta, na wniosek powiatowego lekarza weterynarii lub Polskiego Związku Łowieckiego, wypowiada umowę dzierżawy obwodu łowieckiego. Jednocześnie dodano przepis mówiący o konieczności przekazywania przez PZŁ lub dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, na wniosek organów Inspekcji Weterynaryjnej informacji dotyczącej liczby zwierząt łownych występujących na danym obszarze oraz szacowanej mianie stanu liczbowego tych zwierząt w danym okresie, planów łowieckich i wykonywania tych planów.
Załącznik:
Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt |
 |
|
|
|
Więcej artykułów…
-
Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia osiemdziesiątego czwartego, osiemdziesiątego piątego, osiemdziesiątego szóstego, osiemdziesiątego siódmego, osiemdziesiątego ósmego, osiemdziesiątego dziewiątego, dziewięćdziesiątego i dziewięćdziesiątego pierwszego
-
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący wyznaczenia siedemdziesiątego ósmego, siedemdziesiątego dziewiątego, osiemdziesiątego, osiemdziesiątego pierwszego, osiemdziesiątego drugiego i osiemdziesiątego trzeciego ogniska afrykańskiego pomoru świń
-
Odbiór odpadów wielkogabarytowych 2017
-
Podsumowanie wakacji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Siemkowicach
-
Zaproszenie do składania oferty cenowej o cenę dostawy węgla kamiennego.
-
Wójewódzkie Święto Chrzanu w Osjakowie
-
Stypendia na rok 2017/2018
-
Zwrot podatku akcyzowego dla rolników za II półrocze 2017 r.
-
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący wyznaczenia siedemdziesiątego pierwszego, siedemdziesiątego drugiego, siedemdziesiątego trzeciego, siedemdziesiątego czwartego i siedemdziesiątego piątego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce
-
5 lecie kabaretu Ludowego Malwinki z Siemkowic
-
Konsultacje społeczne - zmiana nazwy ulic.
-
Świetlica w Ożegowie zaprasza na zajęcia Zumby
|
|
Strona 14 z 100 |
|
|
Powitanie
Witam serdecznie na oficjalnym portalu Gminy Siemkowice - Wójt Zofia Kotynia.
Polecane Strony
Poznaj Siemkowice z LGD

Siemkowice z lotu ptaka

Punkt Przedszkolny "Przedszkole szansą na lepszy start"

Pomoc w zarządzaniu mikro firmą

Program Aktywny Samorząd

Radio Zw - Rowerem przez region

Szkoła Podstawowa w Radoszewicach

Szkoła Podstawowa w Lipniku

Koło Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów

Informacja Turystyczna

Oficjalna Strona Powiatu Pajęczańskiego

Portal Gminy Siemkowice
|