Dzisiaj jest Piątek. 15 grudnia 2017. Imieniny obchodzą Celina, Fortunata, Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Krystiana, Nina, Walerian, Waleriana, Wolimir. Do końca roku zostało 17 dni.

Nowy numer konta bankowego UG Siemkowice

BS Warta O/Siemkowice - 69 9270 1029 0200 0794 2002 0190

Znani Ludzie

10960 razy czytano artykul

LUDWIK NIEMOJEWSKI - kronikarz żyjący w latach 1823-1892

w 1823 roku przyszedł na świat Ludwik Niemojowski syn właściciela majątku w Radoszewicach . Mlody panicz po ukończeniu szkół gospodarował wraz z ojcem w odziedziczonym majątku. Szanowany przez okoliczną szlachtę, znany jako człowiek towarzyski i dobry gospodarz , został Niemojowski wybrany wójtem gminy Radoszewice i marszałkiem ziemi wieluńskiej. Udział w powstaniu styczniowym zmienił jego życie skazany przez władze carskie został wywieziony na sybir. Jego twórczość utrzymana była w nucie postępowym . Dostrzegał przepaść między życiem na wsi a dworem , krytykował niesprawiedliwość społeczną . Spod jego pióra wychodziły m. in . komedie dworskie , poematy religijne , wiersze , powieści dla młodzieży i  utwory dla dzieci . Oraz cykl opowiadań o  pobycie na zesłaniu ,, Obrazki Syberyjskie " W kościele w Siemkowicach można odnaleźć tablicę nagrobną z napisem :

''Ludwik Niemojowski dziedzic Radoszewic , b. marszałek szlachty , literat . Zmarł w Warszawie w 1892 roku ''

Podobno człowiek żyje tak długo, aż nie zginie o nim pamięć

MARIA MARCHEWKOWA - poetka żyjąca w latach 1925-2000

Pisała świetne wiersze, zdobywała ogólnopolskie nagrody, nie chciała zdjęć, słowy, rozgłosu. Przez wiele lat była nauczycielką w  szkole podstawowej w  Siemkowicach. Marchewkowa pisząc o  sprawach wsi prezentowała znany i  wszechobecny w  ludowej poezji humor. Jako że poetce przyświecał cel zachowania zamierającej gwary, każdy wiersz stawał się jednocześnie czymś w  rodzaju dokumentu historycznego. W  dorobku pani Marii znajdują się też opowiadania, wiersze, pisane językiem literackim. ludowe ciekawostki a

posłuchaj wiersza

"...........Polecom ludzkie wspominki Cłek pójdzie w  zapomnienie Spiewecka chlopsko nie zginie Jak woda jak wiatr , "

ANTONI STRASZAK - rzeźba ludowa, zmarł w 2006 roku

Orkiestry ludowe, postacie świętych, płaskorzeźby, kapliczki przydrożne, duże rzeźby ogrodowe. Antoni Straszak odszedł od nas lecz jego prace nadal można spotkać w  niejednym muzeum.

STEFAN ŁAKOMY - kronikarz

Długoletni nauczyciel w  Szkole Podstawowej w  Radoszewicach. To dzięki niemu to co mówi historia możemy odczytać w  napisanych przez niego kronikach. Pisze też opowiadania i  wiersze.

Siemkowice - to właśnie tu 20 sierpnia 1963 roku urodził sie Robert Warzycha piłkarz, który w  latach 1987 i  1993 swoja grą w  reprezentacji Polski sprawił wiele radości mieszkańcom Siemkowic i Polakom. Mieszkał blisko szkoły i  boiska sportowego, od małego dziecka kochał piłkę, każdą wolną chwilę spędzał na boisku. Z  wiejskiego boiska w roku 1983/84 trafił do prężnie działającego w  tamtych latach klubu Budowlani Działoszyn. Jako młody piłkarz wykazał się strzelając w  jednym z  meczy aż 9 bramek. Kariera Roberta Warzychy potoczyła sie szybko w następnym sezonie grał w  Warcie Sieradz, następnie dwa sezony w Górniku Wałbrzych, aż w końcu cztery sezony w Górniku Zabrze / Mistrzostwo Polski w  sezonie 1987/88, Superpuchar Polski w 1988/89. Zauważony doceniony przez działaczy klubów europejskich wyjechał z kraju . Następnie cztery lata grał w  angielskim Evertonie. W kolejnych latach występował w klubach Węgierskich. Od 1996 roku Robert Warzycha związał się z drużyną Columbus Crew w  Stanach Zjednoczonych, najpierw jako zawodnik obecnie trener. Robert Warzycha swoimi sukcesami sportowymi udowodnił młodym ludziom z  Siemkowic, że grać może każdy. Potrzeba tylko wytrwałości w  tym co sie robi, by osiągnąć sukces.

Publiczne Gimnazjum w Siemkowicach

Portal Gminy Siemkowice