Dzisiaj jest Poniedziałek. 11 grudnia 2017. Imieniny obchodzą Damazy, Daniela, Julia, Stefan, Waldemar, Wojmir. Do końca roku zostało 21 dni.
 

Nowy numer konta bankowego UG Siemkowice

BS Warta O/Siemkowice - 69 9270 1029 0200 0794 2002 0190

Znani Ludzie

10944 razy czytano artykul

LUDWIK NIEMOJEWSKI - kronikarz żyjący w latach 1823-1892

w 1823 roku przyszedł na świat Ludwik Niemojowski syn właściciela majątku w Radoszewicach . Mlody panicz po ukończeniu szkół gospodarował wraz z ojcem w odziedziczonym majątku. Szanowany przez okoliczną szlachtę, znany jako człowiek towarzyski i dobry gospodarz , został Niemojowski wybrany wójtem gminy Radoszewice i marszałkiem ziemi wieluńskiej. Udział w powstaniu styczniowym zmienił jego życie skazany przez władze carskie został wywieziony na sybir. Jego twórczość utrzymana była w nucie postępowym . Dostrzegał przepaść między życiem na wsi a dworem , krytykował niesprawiedliwość społeczną . Spod jego pióra wychodziły m. in . komedie dworskie , poematy religijne , wiersze , powieści dla młodzieży i  utwory dla dzieci . Oraz cykl opowiadań o  pobycie na zesłaniu ,, Obrazki Syberyjskie " W kościele w Siemkowicach można odnaleźć tablicę nagrobną z napisem :

''Ludwik Niemojowski dziedzic Radoszewic , b. marszałek szlachty , literat . Zmarł w Warszawie w 1892 roku ''

Podobno człowiek żyje tak długo, aż nie zginie o nim pamięć


 

MARIA MARCHEWKOWA - poetka żyjąca w latach 1925-2000

Pisała świetne wiersze, zdobywała ogólnopolskie nagrody, nie chciała zdjęć, słowy, rozgłosu. Przez wiele lat była nauczycielką w  szkole podstawowej w  Siemkowicach. Marchewkowa pisząc o  sprawach wsi prezentowała znany i  wszechobecny w  ludowej poezji humor. Jako że poetce przyświecał cel zachowania zamierającej gwary, każdy wiersz stawał się jednocześnie czymś w  rodzaju dokumentu historycznego. W  dorobku pani Marii znajdują się też opowiadania, wiersze, pisane językiem literackim. ludowe ciekawostki a

posłuchaj wiersza

"...........Polecom ludzkie wspominki Cłek pójdzie w  zapomnienie Spiewecka chlopsko nie zginie Jak woda jak wiatr , "

 


 

ANTONI STRASZAK - rzeźba ludowa, zmarł w 2006 roku

Orkiestry ludowe, postacie świętych, płaskorzeźby, kapliczki przydrożne, duże rzeźby ogrodowe. Antoni Straszak odszedł od nas lecz jego prace nadal można spotkać w  niejednym muzeum.

 


 

STEFAN ŁAKOMY - kronikarz

Długoletni nauczyciel w  Szkole Podstawowej w  Radoszewicach. To dzięki niemu to co mówi historia możemy odczytać w  napisanych przez niego kronikach. Pisze też opowiadania i  wiersze.

 


Siemkowice - to właśnie tu 20 sierpnia 1963 roku urodził sie Robert Warzycha piłkarz, który w  latach 1987 i  1993 swoja grą w  reprezentacji Polski sprawił wiele radości mieszkańcom Siemkowic i Polakom. Mieszkał blisko szkoły i  boiska sportowego, od małego dziecka kochał piłkę, każdą wolną chwilę spędzał na boisku. Z  wiejskiego boiska w roku 1983/84 trafił do prężnie działającego w  tamtych latach klubu Budowlani Działoszyn. Jako młody piłkarz wykazał się strzelając w  jednym z  meczy aż 9 bramek. Kariera Roberta Warzychy potoczyła sie szybko w następnym sezonie grał w  Warcie Sieradz, następnie dwa sezony w Górniku Wałbrzych, aż w końcu cztery sezony w Górniku Zabrze / Mistrzostwo Polski w  sezonie 1987/88, Superpuchar Polski w 1988/89. Zauważony doceniony przez działaczy klubów europejskich wyjechał z kraju . Następnie cztery lata grał w  angielskim Evertonie. W kolejnych latach występował w klubach Węgierskich. Od 1996 roku Robert Warzycha związał się z drużyną Columbus Crew w  Stanach Zjednoczonych, najpierw jako zawodnik obecnie trener. Robert Warzycha swoimi sukcesami sportowymi udowodnił młodym ludziom z  Siemkowic, że grać może każdy. Potrzeba tylko wytrwałości w  tym co sie robi, by osiągnąć sukces.

 
 

Polecane Strony


Poznaj Siemkowice z LGD


Siemkowice z lotu ptakaPunkt Przedszkolny "Przedszkole szansą na lepszy start"


Pomoc w zarządzaniu mikro firmą


Program Aktywny Samorząd


Radio Zw - Rowerem przez region


Publiczne Gimnazjum w Siemkowicach

Publiczne Gimnazjum w Siemkowicach


Szkoła Podstawowa w Radoszewicach

Szkoła Podstawowa w Radoszewicach


Szkoła Podstawowa w Lipniku


Koło Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów


Informacja Turystyczna

Baza Informacyjna


Oficjalna Strona Powiatu Pajęczańskiego

Oficjalna Strona Powiatu Pajęczańskiego


Portal Gminy Siemkowice